Jabra PanaCast Video Konferans

Jabra PanaCast video konferans web kamerası gerçek 180° görüş için üç kameraya sahip tek video konferans kamerası.

150 yıla varan şirket tarihi ile Jabra bugüne kadar sadece ses ekipmanı üreticisi olmuştur, 2019 yılı itibarı ile 180 derecelik panaromik görüş açısına sahip video konferans kamerası PanaCast’ı duyurdu. Bu yılın başında Şubat 2019 tarihinde Jabra GN firması Altia Systems Inc firmasını bünyesine kattığını açıkladı. Böylece şirket tarihinde ilk kez ses dışında video alanında bir ürün lansmanını Ağustos 2019 içinde yapmış oldu.

PanaCast Jabra tarafından şu kelimelerle tanımlanıyor: “Dünya’nın ilk akıllı 180° panoramik 4K tak ve çalıştır video çözümü olarak tasarlandı.”

Açıkçası ilk izlenimlerimizde oldukça akıllı hatta akıllıca göründüğünü söyleyebiliriz.

PanaCast’in diğer video konferans kameralarından en ayırt edici özelliği bünyesinde barındırdığı üç adet yüksek çözünürlüklü kamerası olarak gördük. Her biri 13 megapiksellik  sensöre sahip. Panoramik 4K 3840×1080 çözünürlük 30fps ile 180° görüş alanı oluşturmak için 3 farklı kamera görüntüsünü birleştirerek kullanıcısına mükemmel bir teknoloji ile ortaya koyan PanaCast küçük ve orta büyüklükteki toplantı odalarında benzersiz bir video konferans deneyimi sunmaya hazırlanıyor.

Jabra’nın yıllardır çok başarı olduğu sesli konferans ürünleri olan Speak Serisi USB Konferans Telefonlarının en önemli özelliği basit tak ve çalıştır özelliği olmasıydı. Bu prensipte üretilen PanaCast video konferans ürünüde aynı kullanışlılığı toplantı odalarında Video Konferans olarak sunmaya hazır görünüyor. PanaCast, dizüstü bilgisayarınıza veya bilgisayarınızın USB portuna takılacak ve çalışmaya hazır olacaksınız. Ayrıca, Speak ürün yelpazesi, UC deneyimini daha da iyileştirmek için PanaCast ile entegre edilebilir ve net ses kalitesinden ödün vermek zorunda kalmadan herhangi bir yerde toplantı yapmanıza olanak sağlıyor.

Halen üretilen web kameralar genelde Full HD çözünürlüğe sahiptir. Web konferansı için 1080p tatmin edici bir video konferans görüntü kalitesi sağlar hatta bir çok video konferans uygulamasında 4K desteği bulunmamaktadır ve 4K video akışı düşük bant genişliğine sahip ağları zorlayabilir. Ancak PanaCast 4K görüntü kalitesi standart bir web kamerasından çok daha geniş olduğu için mantıklıdır, bu nedenle net bir şekilde görüntülenmesi için daha fazla piksel gerekmektedir.

Ürün

Piyasadaki diğer yüksek kaliteli web kameralarına kıyasla, PanaCast görüş alanında belirleyici bir avantaja sahiptir. En son teknolojiye sahip web kamerası olan Logitech Brio, 90°’lik görüş alanına sahiptir.

Dahili üç kamerası sayesinde PanaCast aynı zamanda distorsiyonu da azaltabilir. Tek bir geniş açılı kameranın kullanılması, sahnedeki nesnelerin optiklerle, özellikle de kenarların çevresinde çarpık olduğu “balık gözü” efektini üretebileceğini düşünüyoruz. Vodanet olarak yıllardır video konferans kameraları yaptığımız incelemeler ve uyguladığımız kurulumlar da üç adet kamera ile PanaCast’in görüntü birleştirme teknolojisi profesyonel pazarda kurumsal çalışanların video konferans görüşmelerinde üst düzey görüntü kalitesini Jabra PanaCast ile yakalayabileceğimizi düşünüyoruz.

Bu farklı üç kamera teknolojisine rağmen PanaCast, minimum kurulum gerektiren tak ve çalıştır özelliğine sahip olmasıda açıkcası Vodanet olarak çok hoşumuza gitti. Zoom, Slack, Microsoft Skype, Microsoft Teams dahil tüm konferans çözümlerini desteklediğini üretici firma olan Jabra duyurmaktadır.

Uyumluluk

Akıllı zoom ve optimize edilmiş görüntü

Akıllı zoom, video konferans toplantılarındaki herkesi otomatik olarak görüntüye dahil eder. Görüntüye canlılık kazandıran HDR teknolojisi ise, değişken aydınlatma koşullarında bile üstün bir video konferans görüntü kalitesi sağlar.

Panaromik görüntü

Toplantı odanızı panoramik 4K video ile bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Jabra PanaCast, odayı 180° görüntü açısıyla gösterebilmek için 13 megapiksel çözünürlüklü üç kameradan ve patentli gerçek zamanlı görüntü birleştirme teknolojisinden faydalanır. Kör noktası olmayan, doğal bir görüş açısına sahip video konferans görüşmelerini deneyimleyin.

Küçük toplantı odaları için ideal

Jabra PanaCast, 13 megapikselli üç kamera ve gerçek zamanlı video birleştirme teknolojisi ile 180° görüş açısı sağlayarak toplantı odalarına daha gelişmiş bir video konferans deneyimi kazandıran, Tak&Çalıştır uyumlu bir cihazdır. Video konferans  toplantılarının kör noktası olmayan doğal görüş açısından faydalanın.

Montaj

Kurulum

PanaCast kurulumu çok kolay kullanıcı dostu bir ürün olup kullanıcısının teknik destek almadan video konferans toplansını yapmasını amaçlayan bir ürün olarak üretilmiş. Sadece USB port bağlantısı ile devreye alınabilen PanaCast firmamız tarafından montajını talep ettiğinizde üretici firma Jabra tarafından verilen eğitimlere katılmış olan teknik personel ile en verimli kullanabileceğiniz şekilde montajı yapılacaktır. Vodanet – 0216 340 76 40

Panacast Kurulum

Jabra PanaCast için üretilmiş ve opsiyonel olarak Vodanet (0216 340 76 40) firmasından temin edebileceğiniz duvar montajı kitini kullanarak kamerayı doğrudan TV ekranınızın altına yerleştirin. Toplantı odanızda bulunan katılımcıların en doğal görünümü için PanaCast kamera  toplantı masasına oturduğunda göz hizasında olacak şekilde monte edilmesini tavsiye etmekteyiz. Böylece video konferans görüşmelerinizde göz temasını kururarak verimliliği arttırmak mümkündür.

İlk değerlendirme

Elbette PanaCast stoklarımıza girdiğinde çok daha detaylı bir kullanım testini blog sayfalarımızda bulacaksınız ama Jabra tarafından aldığımız ilk eğitimden sonra değerlendirmelerimiz aşağıdaki gibidir:

Değerlendirme

xQrdWohP

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: