WiFi6 Access Point

WiFi 6 veya 802.11ax en yeni ve en iyi kablosuz ağ standardıdır ve bu, kullanıcıların cihazlarının daha yüksek yoğunluklu ortamlarda yanıt vermesini beklemeye gerek kalmayacağı anlamına gelir. WiFi 6 Access Point cihazları ile bekleme yok, performans kaybı yok. Wifi6 Access Point cihazlarının sunduğu çok daha hızlı multi-gigabit hızlarıyla birlikte, WiFi 6’yı genellikle eş zamanlı olarak bağlı birçok kullanıcı ve cihaza sahip herhangi bir kurum için harika bir teknoloji haline getiriyor. Wif-Fi 6 için bizi arayın.

Kapasiteyi genişletin, hızı maksimuma çıkarın, gecikmeyi en aza indirin.

Wi-Fi 6 teknolojisi en çok kimin işine yarar ?

WiFi 6 teknolojisine sahip access point almak için firmaların mantıklı birçok nedeni vardır ve birçok kurum için acil ve somut faydaları olacaktır.

Dijital öğrenim 

Okullarda ve üniversitelerde, kablosuz ağ çoğu zaman farklı yerlerde farklı zamanlarda cihazları bağlamaya çalışan yüzlerce öğrenci ve personel ile yoğunlaşır ve hepsi gün boyunca multimedya içeriği tüketir ve dosya indirir. WiFi 6, onlara her seferinde daha hızlı, daha istikrarlı bağlantılar verecektir.

Kurumsal firmalar 

Daha büyük ofislerde, depolarda veya montaj ve üretim tesislerinde WiFi 6, daha hızlı yanıt süreleri sunacak, kullanıcıların bazen eski teknoloji ile yaşayabilecekleri sorunları giderecek ve IoT cihazlarının dağıtımını kolaylaştıracaktır.

Konaklama ve eğlence 

Oteller, öğrenci yurtları, barlar, kafeler, mağazalar, konferans salonları, tren istasyonları ve havaalanları gibi günlük olarak kablosuz ağa çok sayıda insanın bağlanacağı her yerde, WiFi 6 ile önemli verimlilik ve performans kazanımları sağlanacaktır.

WiFi 6 sorunu nasıl çözer?

802.11ax standardının geliştirilmesi, büyük ölçüde daha yüksek yoğunluklar için desteği artırmaya odaklanmıştır. Ayrıca 802.11ac Wave 2’de yüzde 40 civarında önemli hız artışları sağlıyor ve WiFi 6’da bulunan diğer teknolojiler sayesinde, ağa daha fazla cihaz bağlandıkça performans düşmemektedir.

WiFi 6 ortogonal frekans bölmeli çoklu erişimde (OFDMA Orthogonal Frequency Division Multiple Access) ve aynı zamanda Temel Hizmet Seti (BSS Basic Service Set) renklendirmesi olarak da adlandırılan uzamsal yeniden kullanımda gerçek bir fark yaratan iki teknoloji vardır. Bu özellikler WiFi 6’yı 802.11ac’den çok daha verimli bir teknoloji haline getirir.

OFDMA, LTE (Long Term Evolution) hücresel iletişim teknolojisinde halihazırda kullanılan tekniklerden geliştirilen, kanallara erişmenin ve yönetmenin tartışmasız bir yöntemi. Bu yaklaşımın yüksek yoğunluklu ortamlarda çok iyi çalıştığı kanıtlanmıştır ve çekişmesiz olduğu için önceki nesil WiFi sorunlarının temel ve iyi bilinen sorunlarından birinin üstesinden gelir.

Basit ifadeyle. OFDMA, aynı anda aynı hat veya kanal üzerinden birden fazla sinyalin gönderilmesine izin verir. Bu, her iletime bir zaman aralığı atayarak çalışır. Bu daha sonra frekansı bölmek ve her iletimin veya cihazın işaretli aralıkta sırasını almasına izin vermek için kullanılır. Bu, birden fazla kullanıcının aynı anda ancak herhangi bir çekişme olmaksızın iletim yapmasına izin verir. Frekans etkili bir şekilde bölünürken ve iletimler sırayla gönderilirken, her şey o kadar hızlı gerçekleşir ki, kullanıcı tarafından algılanamaz.

Sonuç bağlantıların kolaylaştırılmış ve çok daha verimli olmasıdır (Şekil 1’de gösterilmiştir). Bu, herhangi bir gecikme veya çekişme olmaksızın daha fazla yayın gönderilebileceği anlamına gelir. Bir kanalın kullanılabilir olup olmadığını kontrol etme, sonra bekleyip tekrar kontrol etme ve bir kanalı ayırma ve sonra serbest bırakma işi artık gerçekleşmiyor.

Büyük yonga seti geliştiricileri, teknolojilerine OFDMA yeteneği eklemek için çalışıyorlar ve bu gelişmeler IEEE’nin bunu 802.11ax standardına dahil etmesini mümkün kıldı.

Mekansal yeniden kullanım veya BSS renklendirme benzer bir tekniktir ancak erişim noktaları arasındaki herhangi bir çekişmeyi azaltmak için kullanılır. Böylelikle OFDMA ile birlikte daha fazla yoğunluk sağlamak için çalışır.

Bu yöntemde, her temel hizmet setine (BSS) veya iletim türüne bir renk atanır. Aynı tür hizmet aynı kanalda aynı anda iletim yapmaya çalışıyorsa, bu yüksek düzeyde parazite neden olabilir. Renk tanımlayıcıları kullanarak, farklı erişim noktalarından yayılan aynı türdeki iletimler ayrı tutulabilir, böylece ortak kanal paraziti önlenebilir (şekil 2’de gösterilmiştir). Bu, birden fazla erişim noktasının aynı çevrede ve o kanalda boş alan olmasını beklemek zorunda kalmadan kullanılmasına izin verir.

Zyxel’in halihazırda geliştirilmiş ve benzersiz akıllı anten teknolojisinin, ortak kanal parazitini daha da azaltmanın ve daha kısa menzillerde çok iyi uzamsal yeniden kullanım performansı sağlamanın mümkün olacağını belirtmek gerekir. Bu, son derece yoğun ortamlarda gerçekten yardımcı olacaktır.

Wi-Fi 6 İle Gelen Yenilikler

Wi-Fi 6 ile öncelikle daha iyi bir kablosuz ağ teknolojisine sahip olursunuz, WiFi 6 sadece OFDMA ve mekansal yeniden kullanımla ilgili değil. Beşinci nesil kablosuz ağ teknolojisine göre hızları yüzde 40’a kadar artıracak ve 50’den fazla yeni özellik veya geliştirmeyle birlikte geliyor.

Teorik olarak yaklaşık yüzde 40 daha hızlıdır ve 10 Gbps’ye kadar hızları desteklemesi gerekir. Bu, esas olarak, hem 2,4 GHz hem de 5 GHz spektrumlarının, birine veya diğerine bağlantı atamak yerine eşzamanlı olarak kullanılmasıyla daha verimli kullanılmasıyla elde edilir. Ve ikincisinde, 160 MHz bant genişliği sunar. Tüm bunlar, performansı düzene sokmaya ve OFDMA ve BSS renklendirme dahil diğer teknolojilerin kullanılmasına yardımcı olur, özellikle de çekişmeyi ortadan kaldırarak performansın herhangi bir şekilde düşmesini önlemede daha da fazla yardımcı olur.


802.11ax’taki Çok Kullanıcılı Çoklu Giriş Çoklu Çıkış (MU-MIMO) teknolojisinde de önemli iyileştirmeler vardır. MU-MIMO, bir erişim noktasının aynı anda birden fazla cihazla iletişim kurmasını sağlar. Ancak önceki standartta, bu ışın oluşturma teknolojisi yalnızca aşağı bağlantı üzerinde çalışıyordu ve yalnızca tek bir frekansta dört istemciden oluşan grupları destekleyebiliyordu.

WiFi 6 ile, bağlantı iki yönlüdür, bir yukarı bağlantı ve bir aşağı bağlantı vardır ve aynı frekansta en fazla sekiz istemci birlikte gruplanabilir. Bu, OFDMA ile birlikte, tek bir erişim noktası üzerinden desteklenebilen bağlantıların yoğunluğunu artırmaya gerçekten yardımcı olur.

Sıkıştırma teknolojisi, WiFi 6’da da geliştirilmiştir. 802.11ac standardı, 256-QAM (Quadrature amplitude modulation) içeriyordu, ancak 802.11ax, 1024-QAM’yi destekliyor. Bu teknoloji, radyo sinyallerini modüle ederek daha fazla verinin aynı frekansa sıkıştırılmasını sağlar. 1024-QAM ile işlem hacmi, 802.11ac ile karşılaştırıldığında yaklaşık yüzde 25 artar.

802.11ax’taki diğer bir geliştirme, istemci cihazlarının ne zaman uyanacağını ve kapatılacağını zamanlayarak enerjiyi koruyabilen Target Wake Time (TWT) desteğidir. Bu teknoloji esas olarak sensörlerin veya diğer cihazların belirli periyodik aralıklarla veri toplamak için kullanıldığı IoT dağıtımlarını desteklemek için kullanılacaktır, bu nedenle henüz WiFi 6’yı benimseyen birçok potansiyel kullanıcıyla alakalı olmayacaktır.

WiFi 6 nerede fayda sağlayacak?

Daha önce de söylediğimiz gibi, WiFi 6, yüksek yoğunluklu bağlantıların herhangi bir performans kaybı olmadan desteklenmesi gereken her durumda en fazla faydayı sağlayacaktır. Yüksek yoğunluk desteği tüm 802.11ax cihazlarıyla birlikte geleceği için, olduğu gibi, son kullanıcı perspektifinden oyun alanını eşitleyecektir. 802.11ac altında daha sofistike bant genişliği yönetimi uygulamayı göze alamayan kuruluşlar, aynı faydaları hiçbir ek ücret ödemeden elde edebilecekler.

Bize göre, okullar ve kolejler 802.11ax teknolojisini erken benimsemenin en büyük yararlanıcılarından biri olacak. İyi bağlantı, eğitimde ticari dünyada olduğundan tartışmasız daha önemlidir ve çok sayıda kullanıcı için iyi, tutarlı bir performans sağlama ihtiyacı ile – belki bir kampüsteki birkaç bina ve açık alanlarda – eğitim kurumları şüphesiz fayda sağlayacaktır. WiFi 6’yı benimsemekten.

Birçok okulda WiFi 6, tüm öğrencilerin ve birden çok cihazın, tabletler, geniş formatlı ekranlar, etkileşimli dokunmatik masalar ve video kameralar ve sıcaklık ve çevre sensörleri her zaman tamamen entegre bir öğrenme çözümü içinde bağlıdır.

Ticari sektörde, oteller, konferans merkezleri, tren istasyonları ve havaalanları gibi her gün çok sayıda insanın bağlantı kuracağı herhangi bir işletme, WiFi 6 kullanımıyla kesinlikle verimlilik ve performans kazanımları görecektir. gerçekten de büyük ofisler, depolar veya montaj ve üretim tesisleri işleten işletmeler olacaktır. Genel halkı kapılarından çekmeyi gören küçük işletmeler, misafir evleri, barlar, kafeler, mağazalar penetrasyon seviyeleri kritik bir kitleye ulaşır ulaşmaz WiFi 6’ya yükseltmekten de faydalanacaklar.

Daha küçük işletmeler ve tüketiciler için, 802.11ax’ı destekleyen ekipmanı benimseme ihtiyacı daha az acil olacaktır. Ancak, erişim noktasına gittikçe daha fazla cihaz bağlamayı bekleyen herhangi bir kuruluş WiFi 6’ya geçmekten bir şekilde faydalanacaktır.

Mevcut Access Pointlerinizi yenilemenin mantıklı olduğu fikri, düşündüğünüzden çok daha erken bir zamanda karşınıza çıkarsa şaşırmayın. 2021 yılında bir çok cihaz WiFİ6 standartında üretilmektedir ve yüksek bedellerle alınan bu mobil cihazların tam performansını kullanmak isteyen kullanıcılar WiFi6 geçişini hızlandıracaktır.

WiFi 6’ya ne zaman geçmeliyim ?

WiFi 6’ya ne zaman geçileceğine dair karar bir dizi faktöre bağlı olacak ve elbette her kuruluş için farklı olacaktır. Üç ana benimseme aşaması bekliyoruz. İlki, 802.11ac ile kablosuz performansında düşüş yaşayan ve mümkün olan en hızlı şekilde geçiş yapan kullanıcıları olan kuruluşları görecek. Hemen faydalar görecekler.

İkinci aşama, büyük ölçüde WiFi performansının hızının ve tutarlılığının beklentileri karşılamasını sağlama ihtiyacından kaynaklanacaktır. Yeni nesil WiFi 6 özellikli cihazlar daha yaygın hale gelmeye başladıkça, kuruluşların altyapılarının bu cihazların performansına uygun olması beklenecektir.

Yavaş yavaş, WiFi 6 tek tip standart olarak devralacak ve benimsemenin üçüncü aşaması, tüm işletmelerin, kuruluşların ve tüketicilerin standardı doğal olarak kullandığını görecek.

Birçok kamu ve ticari sektör kuruluşunun anahtarı, bunu geç bırakmamak olacaktır. Yeni, daha sağlam, istikrarlı ve daha hızlı teknolojiyi benimsemek, WiFi kullanıcılarına gelişmiş performans ve güvenilirlik sağlayacak yeni teknolojileri benimsemeye hazır ve istekli olduklarını gösterecektir.

ZYXEL Wi-Fi 6 Uyumlu Ürünler

Wi-Fi 6 Access Point Teklifi Almak İçin Bizi Arayın 0216 295 00 95

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: