Wi-Fi 6’nın Avantajları

802.11ax, MU-MIMO ve OFDMA

802.11ax olarak da bilinen Wi-Fi 6, 2019’da piyasaya sürüldü. Hem Wi-Fi üreticileri hem de işletmeler için Wi-Fi standardı olarak yaygın olarak benimsenmesini görmeye başladı. Daha pahalı olsa da, Wi-Fi 6 erişim noktaları Wi-Fi 5’e göre önemli avantajlar sunar. 801.11ax, 802.11ac (Wi-Fi 5) muadilinden daha yoğun ortamlarda 4 kata kadar daha iyi performans gösterir. Wi-Fi 6 ayrıca, aynı anda bir erişim noktasına bağlanan birden fazla Wi-Fi cihazı türünü daha iyi yönetmek için tasarlanmıştır. Son olarak, çip üreticilerine göre, Wi-Fi 6 3 kata kadar daha hızlı performans sunar.

Tüm bunları mümkün kılan bu blog yazısında ele alacağımız iki ana Wi-Fi 6 özelliği var, MU-MIMO ve OFDMA.

MU-MIMO
İlk olarak Wi-Fi 5 ile tanıtılan MU-MIMO, Wi-Fi 6’da geliştirildi. Wi-Fi 5’in MIMO teknolojisi, erişim noktalarının aynı anda birden fazla cihazla “konuşmasına” izin sağladı. Ancak, bu cihazlar erişim noktasına aynı anda geri dönemedi. Birden çok yüksek bant genişliğine sahip uygulamaların tümü aynı anda bağlantı talep ediyorsa, bu durum bazen daha yavaş hızlara ve ağ tıkanıklığına neden olur. Wi-Fi 6 MU-MIMO, cihazların erişim noktasına aynı anda yanıt vermelerini sağlayan geliştirilmiş bir MIMO sürümü sağlar. Bunun avantajı, her uzamsal akışın gelişmiş performansıdır. Dağıttığınızdaki her erişim noktası, birden fazla eşzamanlı kullanıcıya sahip ortamlarda artan verimlilik ve istemci gecikmesinde küçük bir düşüş yaşar. Geliştirilmiş MU-MIMO, bir çözümde ihtiyaç duyulan daha az toplam erişim noktası anlamına gelir ve bu da daha ucuz bir Wi-Fi 6 dağıtımı sağlar.
Ayrıca, 802.11 ax ile toplam MU gruplandırması miktarı 4’ten 8’e yükselerek birden fazla yüksek bant genişliğine sahip cihazı işleyen tek bir erişim noktasının verimliliğini artırdı. MU grupları, cihazların erişim noktası ve Wi-Fi cihazı arasında aynı anda iletişim kurabilen en fazla 8 akışta birbirine bağlanmasına izin verir. Bu, Wi-Fi 5’in birkaç gruptaki birden fazla cihaz aynı anda yüksek bant genişliğine sahip uygulamaları kullandığında bu akışların aşırı sıkışık hale gelmesi sorununu çözer.

OFDMA

OFDMA, ortogonal frekans bölümü çoklu erişimi temsil ediyor ve Wi-Fi 6 802.11ax standardıyla birlikte gelen en önemli özelliklerden biri. Teknoloji ilerledikçe, Wi-Fi birçok cihazın önemli bir işlevi haline geldi. OFDMA, uplink ve downlink akışlarını ve istemci cihazların erişim noktasına nasıl bağlanılacağını ve ardından bant genişliği önceliklendirmesini doğrudan etkiler. Bu, istemci aygıtlar tarafından bant genişliği kullanımını Kaynak Birleştirir veya RU’lar halinde düzenleyerek yapılır. Kaynak birimleri, erişim noktasının aynı anda farklı ihtiyaçlar için birden fazla hizmet taşımasına izin veren birimlerdir. Biraz MU gruplandırmalarına benziyor, ancak Kaynak Birimleri yüksek yoğunluklu dağıtımlardan daha iyi yararlanıyor.

OFDMA tarafından sağlanan özellikler sayesinde farklı uygulama ihtiyaçları için 0,4 Kbps ile 9,6 Gbps arasında veri hızları desteklenebilir. Bu, 802.11 ax çözümlerinin, teknolojinin istemci cihazların ihtiyaçlarına bağlı olarak geniş spektrumlu bant genişliğini yönetme şekliyle inanılmaz derecede esnek olmasını sağlar. OFDMA, VoIP telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, kişisel akıllı telefonlar ve diğer IoT cihazları gibi çok çeşitli cihazlara sahip dağıtımlarda en iyi şekilde kullanılır. AP, erişim noktasına bağlanan cihazları kaynak birimlerine kategorize ederek, cihazlar için bant genişliğini gerçek zamanlı olarak daha etkili bir şekilde “ayırabilir”. Yoğunlaştırılmış Wi-Fi dağıtımlarında bu, her cihazın yüksek kaliteli bir kullanım deneyimi için gerekli miktarda bant genişliği almasını sağlar.

MU-MIMO ve OFDMA Birlikte

MU-MIMO ve OFDMA, Wi-Fi dağıtımlarında birbirlerini övmek için Wi-Fi 6’da bir araya gelir. Gerçek bir Wi-Fi 6 dağıtımında MU-MIMO ve OFDMA, cihaz türlerine, QoS’ye ve yukarı/aşağı akış kullanımına bağlı olarak erişim noktası tarafından dinamik olarak kullanılır. MU-MIMO, erişim noktalarının birden fazla yüksek bant genişliğine sahip cihazı daha iyi işlemesini sağlarken, OFDMA birçok farklı cihazın daha iyi yönetilmesi için görevi devralır. Her iki özellik de daha verimli bir Wi-Fi çözümü, daha düşük cihaz gecikmesi ve daha yüksek ağ hızları sağlar.

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: