Microsoft Teams uygulamasında gürültü filtreleme etkinleştirmenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

Microsoft Teams çağrılarınız ve toplantılarınız sırasında istenmeyen arka plan gürültüsünü kaldırabileceğinizi biliyor muydunuz? hepsi Yapay Zeka (AI) sayesinde.

Bu özellik, arama veya toplantıdan önce cihaz ayarları düzenlenerek ve “Gürültü Bastırma” açılır menüsünden “Yüksek” seçilerek etkinleştirilebilir (lütfen bu özelliğin şu anda yalnızca Windows Teams masaüstü istemcisinde desteklendiğini unutmayın).

Gürültü bastırma özelliği, bir kişinin ses beslemesini analiz ederek çalışır ve gürültüyü filtrelemek ve yalnızca konuşmayı tutmak için özel olarak eğitilmiş derin sinir ağlarını kullanır.

Geleneksel gürültü bastırma algoritmaları, konuşma ile gereksiz gürültü arasındaki farkı öğrendiği ve sabit olmayan çeşitli sesleri bastırabildiği Teams için yapılan yapay zeka tabanlı yaklaşımın aksine, yalnızca bir fandan gelen gürültü gibi basit sabit gürültü kaynaklarını ele alabilirken, klavyede yazı yazmak veya bir paket kraker sesi gibi.

COVID-19 salgını nedeniyle evden çalışmanın artmasıyla birlikte, elektrikli süpürgeler, çocuğunuzun sesiyle çatışan sınıflar veya mutfak sesleri gibi sesler daha yaygın hale geldi, ancak yapay zekaya dayalı bu gürültü bastırma teknolojisi tarafından etkili bir şekilde ortadan kaldırılıyor, örneğe bakın aşağıdaki videoda.

Yapay zeka tabanlı gürültü bastırma, temiz konuşma ve gürültü arasındaki farkı öğrenmek için makine öğrenimine (ML) dayanır. Anahtar, Microsoft Teams kullanıcılarının karşılaştığı tüm durumlarda çalışmasını sağlamak için makine öğrenimi modelini temsili bir veri kümesi üzerinde eğitmektir. Veri setinde temiz konuşma, gürültü türleri ve çevrimiçi toplantıların yapıldığı ortamlar açısından yeterli çeşitlilik olmalıdır.

Bu veri seti çeşitliliğini sağlamak için yaklaşık 760 saatlik temiz ses verisi ve 180 saatlik gürültü verisi ile geniş bir veri seti oluşturulmuştur. Microsoft’un katı gizlilik standartlarına uymak için bu analiz için müşteri verilerinin toplanmaması sağlandı. Belirli senaryoları toplamak için halka açık veriler veya kitle kaynak kullanımı kullanıldı.

Temiz konuşma için kadın ve erkek konuşması arasında denge sağlanmış ve modelin kelimelerin tonunu bozarak bir cümlenin anlamını değiştirmemesi için tonal dilleri de içeren 10’dan fazla dilden veri toplanmıştır. Gürültü verileri için, kullanıcıların karşılaşabileceği çeşitli senaryoların kapsanmasını sağlamak için 150 tür gürültü dahil edilmiştir.

Bir diğer önemli husus da verilere duyguların temiz konuşmaya atıfta bulunmasıydı, böylece gülmek veya ağlamak gibi ifadeler bastırılmadı. Kullanıcıların toplantılarına katıldıkları ortamın özellikleri de ses sinyali üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir.

Bu çeşitliliği yakalamak için ML modeli, 3.000’den fazla gerçek oda ortamından ve 115.000’den fazla yapay olarak oluşturulmuş sanal odadan alınan veriler üzerinde de eğitildi.

Microsoft Teams’deki gürültü bastırma, konuşmalar ve toplantılar sırasında istenmeyen arka plan gürültülerini otomatik olarak azaltır. Köpek havlaması, ev aletleri, genel ofis ortamı gibi sesler. Bunu yapma şekli, insan seslerini izole etmek için sesi ( gerçek zamanlı olarak) analiz etmek üzere yapay zekayı kullanmak ve ardından, olması gereken hemen hemen her şeyi kaldırmak için bir filtre uygulamaktır. hazır bulunma. Şu anda Microsoft Teams’de kullanılabilen üç farklı gizleme düzeyi vardır:  

Otomatik: Bu, Teams’in gereken gürültü azaltma miktarını belirlemesini sağlar.

Düşük: Bir fanın veya klimanın uğultusu gibi temel, sabit, yinelenen şeyleri giderir.

Yüksek: Ses beslemelerinden gelen konuşma dışındaki hemen hemen tüm gürültüleri kaldırır. Bu özelliğin tek yakalaması, bundan yararlanmak için belirli bir donanıma ihtiyacınız olmasıdır. Ayrıca sesi işlemek için daha fazla sistem kaynağı kullanır.

Aşağıdakileri yaparak Microsoft Teams’de gürültü bastırmayı hızlı ve kolay bir şekilde açın:

  1. Güncelleştirin, ardından Microsoft Teams’i açın.
  2. Sağ üst köşedeki Profil simgesini tıklayın.
  3. Ayarlar’ı tıklayın .
  4. Sol taraftaki gezinti bölmesinde Cihazlar’a tıklayın .
  5. Gürültü bastırma altında, istediğiniz bastırma seviyesini seçmek için açılır menüyü kullanın.

Microsoft Teams’de arka plan gürültüsünü kaldırmak için gürültü bastırmayı nasıl açarsınız?

Microsoft Teams’e yeni eklenen arka plan gürültü filtresinden yararlanmak için aşağıdakileri yapmanız gerekecek. 

  • İlk olarak, en son Microsoft Teams uygulama sürümünü (tarayıcı sürümünü değil) kullandığınızdan emin olmanız gerekir .
  • Ardından, hesabınızda oturum açın ve ardından ekranın sağ üst köşesindeki  Profil simgesini tıklayın.
  • Menüden Ayarlar’ı seçin , ardından sol bölmedeki Aygıtlar sekmesine geçin

Şimdi Gürültü bastırma bölümünün altında, kullanım durumunuz için en uygun gürültü bastırma seviyesini seçmek için açılır menüyü kullanın: Otomatik, Düşük, Yüksek. 

Yalnızca bir arama yapıyorsanız ve birden fazla kişiyle bir toplantıya katılmıyorsanız, gürültü bastırma özelliğini de kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: